[ Kalendarium... ]
[49]
Luty - Marzec 2008
Izabella Czarny, Bożena Fibik-Beim, Wanda Gostyńska, Waldemar Idzikowski, Lidia Ignaszewska-Piechowiak, Barbara Kamyszek-Gieburowska, Elżbieta Kmak, Katarzyna Makowska, Janina Kotlińska, Ewa Winczewska
malarstwo
"Konińskie obrazki", jak nazwałam swoje rysunki związane z Koninem, miały być sposobem na nawiązanie bardziej emocjonalnego kontaktu z miastem, w którym mieszkam od wielu lat. Urodziłam się w Poznaniu i tam spędziłam dzieciństwo i młodość.
Tworzenie rodzi potrzebę prezentacji, konfrontacji z odbiorcą i tak powstał pomysł na galerię. W naszej pracowni plastycznej, razem z mężem Giotto (Macedończykiem z pochodzenia), zorganizowaliśmy salon wystawowy, zwany Galerią Pięknego Przedmiotu GIOTTO, prezentując obok swoich prac, dzieła zapraszanych artystów, przede wszystkim absolwentów Akademii Sztuk Pięknych.
Galeria, ku naszej satysfakcji zaistniała na mapie kulturalnej Konina, satysfakcji tym większej, że od pomysłu do realizacji wystawy wykonujemy wszystko sami, dysponując tylko własnymi, skromnymi środkami finansowymi.
Obydwoje ukończyliśmy Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny) - Giotto wydział rzeźby, ja architektury wnętrz.
Udział w tworzeniu galerii ma także syn Christo, zajmujący się oprawą graficzną wystaw oraz redagowaniem i publikacją w sieci Internet serwisu o galerii - www.giotto.art.pl.
Uroczyste otwarcie nastąpiło... na raty 5 i 6 grudnia, bo zdawało się nam, że sala nie pomieści więcej niż 20 osób. w późniejszym czasie bywało, że w czasie wernisażu, w pomieszczaniu liczącym 30 m2 przychodziło 40-60 osób, szczególnie latem, kiedy salonem stawał się również ogród przylegający do galerii.
Jubileusz 10-lecia pewnie będzie także będzie na raty. 49 wernisaż otworzy wystawę malarstwa artystów, którzy prezentowali u nas swoje dzieła na wystawach indywidualnych, poza tym współpracują z nami przez cały czas tzn. ich prace stanowią element stałej ekspozycji. 50 wernisaż, kolejna okazja do świętowania, będzie prawdopodobnie wystawą rzeźby zaprzyjaźnionych z nami artystów.
Od grudnia 1997 r. do końca 2007 r. zorganizowaliśmy 48 wystaw z różnych dziedzin sztuki - rzeźby, malarstwa, rysunku, witrażu, ceramiki, mebla artystycznego i biżuterii, artystów z Wielkopolski, a także z bardziej odległych zakątków Polski, np z Gdańska, Białegostoku czy Hajnówki.
Wśród nazwisk artystów z Konina obok Giotto Dimitrowa, Maria Zawielak-Hadaczek - ceramika, Tadeusz Topolski - fotografia, Andrzej Tomaszewski - rysunek, Dorota Motacz i jej zabawne ceramiczne figurki, Jagoda Zdulska - patchworki, Ewa Winczewska - portrety i nieżyjący już artysta, ojciec Ewy, Henryk Walczyński - akwarele.
Nie sposób wymienić nazwiska wszystkich artystów, którzy pojawiali się w naszej Galerii, a tym bardziej zaprezentować po raz kolejny ich prace na wystawie jubileuszowej, chociażby ze względu na wielkość pomieszczenia.
Naszym wystawom często towarzyszyły kolekcje przedmiotów artystycznych. Tym razem będzie to kolekcja naparstków doktora Janusza Sobczyńskiego, konińskiego lekarza, bibliofila, kolekcjonera np. także medali związanych z medycyną, autora książki o doktorze Janie Zemełce i naszego serdecznego przyjaciela. Zbieranie naparstków to zapewne mniej znane hobby niż kolekcjonowanie znaczków czy starej porcelany, ale fascynujące. Te maleńkie przedmioty, często dzieła sztuki, wykonywane są z ceramiki, drewna, srebra, inkrustowane, malowane i rzeźbione. Znane zakłady porcelany w Polsce i na świecie wytwarzają cenione przez kolekcjonerów serie z wizerunkami ptaków, herbów miast czy znakami zodiaków. Naparstki np. zakładów z Bolesławca są malowane w charakterystyczne dla tej firmy zdobienia. Opracowań książkowych na ten temat nie ma zbyt wielu, ale od czego niezawodny Internet, a dla zainteresowanych, na „dobry” początek wystawa w Galerii GIOTTO. |
1/344
01 Lut 2008 [242]
Telewizja Samorządowa INFORMACJE - 1 lutego 2008 Andrzej Dusza, zdjęcia Marcin Oliński
Audycja telewizyjna
Wszystkie prezentowane w serwisie prace plastyczne podlegają ochronie prawa autorskiego. Jakiekolwiek ich wykorzystanie bez uzyskania zgody autorów jest zabronione.
Ze wzgledu na różne ustawieniach właściwości ekranu komputera (temperatura bieli, rozdzielczość, jasność i inne) kolorystyka prac na fotografiach może odbiegać od faktycznej.