Galeria Pięknego Przedmiotu GIOTTO jest galerią rodzinną. Nazwanie jej imieniem Giotto spowodowało, że minęło trochę czasu zanim zaczęto ją kojarzyć nie tylko z osobą Giotto, ale także ze mną, niżej podpisaną.
Nie mniej istotny udział w tworzeniu Galerii ma nasz syn Christo Dimitrow.
Christo projektuje i wykonuje zaproszenia i foldery do każdej z wystaw. Ponadto stworzył i prowadzi strony internetowe galerii, które funkcjonują od pierwszego roku działalności. Wiemy, że szczególnie chętnie zaglądają tam koninianie z Polski i z różnych stron świata.
Dwa tomy kroniki Galerii Giotto wypełnione są zdjęciami autorstwa Christo.
Tak się złożyło, że równocześnie z powstaniem Galerii w naszym domu pojawiły się koty - koty to mało powiedziane - stado kotów. Obecnie mamy dwa Franka i Iwana, ale było ich więcej. Poza tym na tarasie, w drewnianej budzie zrobionej przez Giotto, mieszka zawsze kilka futrzaków. Hobby? ależ tak. Każdy ma jakiegoś kota, a my mamy "kota na punkcie kota".
Christo, tak jak działalność Galerii, dokumentuje fotografując życie naszych kotów, a możliwość, jaką daje aparat cyfrowy spowodowała, że jest tych zdjęć kilkaset.
Postanowiliśmy część z nich zaprezentować na wystawie i tak 50 wernisaż w Galerii Giotto należy do Christo.
Mirosława Dimitrow
W tradycji macedońskiej, potomek pierworodnego syna nosi imię dziadka. W Macedonii egejskiej, położonej w Grecji urodził się i żył dziadek i ojciec Christo. Nadaje się tam imiona np. Stavros, co znaczy krzyż, Stavrula - krzyżyk, Ewangelija - ewangelia. Christo to po polsku znaczy Chrystus.
Christo Dimitrow jest absolwentem Politechniki Poznańskiej, Wydziału Budowy Maszyn. Obecnie pracuje w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koninie w Dziale Informatyzacji.
Wychowany w domu rzeźbiarza i architekta wnętrz, uczestniczy w wielu pracach wykonywanych przez rodziców, szczególnie tam, gdzie potrzebny jest komputer (np. w przygotowaniu do druku albumu "Fascynacje, czyli moje konińskie obrazki").
Risto (skrót od imienia Christo) wiedzę plastyczną wyniósł z domu.
W 1987 roku otrzymał III nagrodę - Małego Brązowego Tura w Ogólnopolskim Konkursie Nieprofesjonalnej Twórczości Tkackiej Turek'87.
W 1989 roku został wyróżniony Szkolną Odznaką Honorową - Zasłużony dla I LO w Koninie.
W 1998 r. brał udział w wystawie pracowników gazety "Przegląd Koniński", p.t. "Tego jeszcze nie było" prezentując swoje grafiki komputerowe.
Rysunek - Bernardyna Jaskólska-Mnichowska |
Bernardyna Jaskólska-Mnichowska - rysunekKatarzyna Makowska - pasteleElżbieta Radzikowska - grafika |
4/344
06 Mar 2009 [252]
Polska The Times / Głos Wielkopolski Życie Konina - 06 marca 2009 Izabela Kolasińska/AK
Artykuł prasowy
06 Mar 2009 [254]
Polska The Times / Głos Wielkopolski Życie Konina - 06 marca 2009 Izabela Kolasińska/AK
[ Artykuł prasowy ]
03 Mar 2009 [251]
Kurier Koniński EXTRA - 3 marca 2009 MA
[ Artykuł prasowy ]
03 Mar 2009 [253]
Przegląd Koniński - 3-9 marca 2009 Anna Dragan
[ Artykuł prasowy ]
Wszystkie prezentowane w serwisie prace plastyczne podlegają ochronie prawa autorskiego. Jakiekolwiek ich wykorzystanie bez uzyskania zgody autorów jest zabronione.
Ze wzgledu na różne ustawieniach właściwości ekranu komputera (temperatura bieli, rozdzielczość, jasność i inne) kolorystyka prac na fotografiach może odbiegać od faktycznej.